פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   ישראל היא מעצמת ידע בתחום שאיש לא רוצה לדעת

   סייבר? תרופות? מסתבר פעולות ההסברה, המודלים החברתיים ודרכי המניעה, הפכו את האגף לקשרי חוץ של הרשות למלחמה בסמים ובאלכוהול למובילה עולמית

   גברים שותים בירה ומעשנים סיגריה (ShutterStock)
   יצירת דיאלוג מקצועי עם גופים כמו האו"ם והאיחוד האירופי

   המאבק בנזקי הסמים והאלכוהול הנו מאבק חוצה גבולות ומחייב שיתופי פעולה בינלאומיים רחבי היקף. הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול, כנציגה הרשמית של מדינת ישראל, חברה במגוון גופים וארגונים בינלאומיים שפועלים בתחומי הסמים והאלכוהול וחתומה על שלושת האמנות הבינלאומיות בנושא סמים, המהוות את אבן היסוד של המדיניות העולמית להתמודדות עם נגע הסמים.

   האגף לפיתוח קשרי חוץ ושיתופי פעולה בינלאומיים, בראשות רות אל רועי, הציב לעצמו כמטרת-על את "הרחבת התשתית של קשרי חוץ עם מדינות וארגונים בינלאומיים לקידום אינטרסים משותפים ולחיזוק המעמד המקצועי של מדינת ישראל בזירה הבינלאומית".

   פעילות האגף רחבת ההיקף מתבצעת בשיתוף פעולה הדוק עם משרד החוץ ונציגויותיו וכוללת את ייצוג מדינת ישראל בוועידות ובפורומים בינלאומיים; חילופי ידע ומידע עם מדינות, ארגונים בינלאומיים וגורמים מקצועיים בתחום; פיתוח קשרים עם מוסדות האיחוד האירופי וגופים אירופיים אחרים; הקניית ידע לאנשי מקצוע מארצות חוץ והעלאת המודעות לפעילות הרשות בזירה הבינלאומית.

   רות אל רועי: "אנו מאמינים כי הידע והפעילות שאנו מקדמים מאפשרים יצירת דיאלוג מקצועי עם גופים כמו האו"ם והאיחוד האירופי שכידוע בתחומים אחרים מתקשים ליצור דיאלוג פורה מעין זה".

   שת"פ עם משרד החוץ

   הרשות פועלת למצב את מדינת ישראל כאחת המדינות המובילות בתחום מניעת השימוש לרעה בסמים ובאלכוהול. כביטוי להכרה המקצועית, נציגים מישראל הוזמנו להשתתף כמומחים בפורומים שונים שאורגנו על ידי גופים בינלאומיים ואירופיים, כולל פורומים של האיחוד האירופי שעד לאחרונה לא היו פתוחים בפנינו: "פורום המשפטנים" בתחום הסמים ו"פורום מערכת התראה מוקדמת" העוסק בזיהוי מוקדם של סמי פיצוציות.

   במהלך העשור האחרון, נציגי הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול והמרכז לשיתוף פעולה בינלאומי של משרד החוץ (מש"ב) מקיימים קורסים ייחודיים בנושאי הסמים והאלכוהול לאנשי מקצוע ממגוון מדינות מתפתחות. מטרת ההשתלמות ליצור בקרב המשתתפים מחויבות לקדם תכניות מניעה, טיפול ואכיפה תוך התבססות על המודל שפותח בארץ והתאמתו לצרכיהם המקצועיים.

   סמי מעצבים (ShutterStock)
   פיתוח והנגשה של טיפול המותאם לבני נוער. סמי מעצבים

   האו"ם דווקא תומך

   לדברי רות אל-רועי, השתלמויות אלה זכו להערכה רבה בקרב אנשי מקצוע וחיזקו את הכרת האו"ם ביכולת מדינת ישראל והרשות בראשה להוות מודל ומקור להפצת הידע הנצבר בארץ בהתמודדות עם בעיות הסמים והאלכוהול. השנה התקיים לראשונה קורס השתלמות ייעודי לכ-20 עובדי המשרדים האזוריים של סוכנות האו"ם לענייני סמים ופשיעה (UNODC).

   הידע המקצועי הועבר במשותף על ידי נציגי הרשות והמשרדים בישראל ונציגות בכירה של מטה האו"ם בווינה.
   השנה נרשם הישג ייחודי לישראל באו"ם, בדמות אימוץ פה אחד של החלטה "כחול לבן" בוועדת האו"ם לסמים נרקוטיים בוינה, ה-The Commission on Narcotic Drugs – CND בה ישראל חברה.

   מדובר בהישג תקדימי, היות וזוהי ההחלטה הישראלית הראשונה שישראל יוזמת ומעבירה מחוץ לעצרת הכללית של האו"ם, חשוב לציין כי ההחלטה זכתה לתמיכה גורפת והתקבלה פה אחד. ההחלטה הישראלית עוסקת בנושא "זמינות ונגישות של טיפול מותאם נוער עם בעיית שימוש בסמים", והיא מעודדת פיתוח והנגשה של טיפול המותאם לבני נוער.

   התמיכה הבלתי מסויגת לה זכתה, מהווה הכרה בניסיון המקצועי הייחודי שיש לישראל ובתרומה שלה למאבק הבינלאומי בסמים. ראויה לציון גם פעילותה של הרשות בארגון הבריאות העולמי (WHO) במסגרתו נטלה חלק בבנייה ואישור האסטרטגיה העולמית למאבק בנזקי השימוש לרעה באלכוהול.

   הפעילות מול ארגונים אירופיים צברה תאוצה רבה בשנים האחרונות. בשנת 2013, התקבלה מדינת ישראל כחברה ב"קבוצת פומפידו" - פורום המהווה פלטפורמה רב מקצועית בנושא סמים של "מועצת אירופה" והרשות כנציגתה הרשמית שותפה במגוון תחומי העשייה של הקבוצה: "סמים בנמלי-תעופה", "חומרי מוצא", "סמים במקומות עבודה", "סייבר" ועוד.

   אילוסטרציה (ShutterStock)
   הרשות פועלת גם לשילוב דור העתיד של המדינה במסגרת הפעילות הבינלאומית

   שופטת בכיתה י"ב

   בשנת 2014 הייתה פריצת דרך משמעותית מול "האיחוד האירופי", כשנחתם "הסכם ההבנות" עם סוכנות האיחוד האירופי בנושא סמים ה-EMCDDA. סוכנות זו הממוקמת בליסבון אחראית על איסוף הנתונים מכל מדינות האיחוד והיא רואה באיסוף נדבך חיוני בפיתוח מדיניות ותכניות המבוססות על עובדות ונתונים.

   הרשות פועלת גם לשילוב דור העתיד של המדינה במסגרת הפעילות הבינלאומית. במהלך שנת 2014 זכה "פרויקט נוער – אילת" בתעודת הוקרה במסגרת תחרות "פרס המניעה" אותה מקיימת קבוצת פומפידו. אף נבחרה טל איציקסון תלמידת כיתה י"ב להיות שופטת בצוות השיפוט של "פרס המניעה" המוענק אחת לשנתיים על-ידי קבוצת פומפידו. טל בוגרת פרויקט "מנחים עמיתים" של משרד החינוך ומועמדותה לצוות השיפוט הוגשה על ידי הרשות.

   בנוסף, במסגרת פעילות האו"ם הוקם במהלך 2012 "פורום הנוער", במטרה להעצים בני נוער ולעורר בהם רצון למעורבות בצורה אקטיבית במסגרות השונות (בבתי הספר מרכזי נוער, תנועות נוער) לסייע במניעת השימוש בסמים ובאלכוהול. השנה נבחר לראשונה להשתתף בפורום זה נציג מישראל, אלון צרויה, תלמיד כיתה י"א, יו"ר מועצת התלמידים והנוער העירונית של אשדוד שישתתף בפעילות הפורום במסגרת הכינוס של ועדת האו"ם לענייני סמים במרץ הקרוב בוינה.