פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מהמסיבה הזאת לא תמיד יוצאים שמחים

   להשתחרר מהלחץ, ליהנות ולשחרר אנרגיה - כולנו אוהבים לבלות אבל לא תמיד זוכרים לשים את הגבול במקום הנכון. מתי "מסיבה" היא לא רק מסיבה ולמה אלכוהול הוא סם לכל דבר

   צעירים במסיבה (ShutterStock)
   אנו רוצים להרגיש את השמחה, המרץ והאנרגיה מהר

   כולנו אוהבים מסיבות וגם דואגים לבלות בהן כבר מגיל צעיר. אבל מתישהו קצת אחרי גיל הבגרות, מקבלת המילה "מסיבה" תפנית אחרת ומקפלת בתוכה משמעויות חברתיות ואישיות חדשות, לא בהכרח טובות יותר. בני אדם הם יצורים חברתיים שמחפשים ליהנות ולשמוח.

   במקום החברתי הזה בו אנו מעוניינים לשחרר ולהשתחרר, קיים הרצון גם להשתחרר מהעכבות שלנו. אנו רוצים להרגיש את השמחה, המרץ והאנרגיה מהר, חזק ועכשיו. שימוש בחומרים משני תודעה מסייע להגיע לשם מהר ולאחר שימוש ראשוני נפתח השער לחוויה והרצון לחוות בשנית את אותה חוויה.

   בכדי להשיג את הנאה מיידית פונים אל הסמים. ליתר דיוק אל הסם הראשון והחוקי שקיים באינספור צבעים וטעמים - האלכוהול. רבות נכתב ודובר על צריכת האלכוהול בשנים האחרונות, על השינוי התרבותי וכניסת האלכוהול לכל מפגש ואירוע חברתי, על ירידת גיל השימוש ועל מקרי הקיצון הפוקדים את חדרי המיון מדי סופ"ש.

   ובכן, את האמת חייבים לומר: אלכוהול (אתנול) הוא סם, ומצוי במשקאות שונים ובריכוזים שונים, המשתנים לפי סוג המשקה. השפעותיו של האלכוהול על האדם תלויות בריכוזו בדם, באדם עצמו, בהרגלי השתייה שלו ובציפיותיו מהשפעת השתייה. ניתן לראות השפעה על הזיכרון, ירידה בריכוז ובקואורדינציה וירידה ביכולת השיפוט.

   ההשפעות האלו הולכות וגוברות ככל שעולה ריכוז האלכוהול בדם וככל שעולה כמות השתייה לאורך זמן ואז נמצא פגיעה בתפקודי איברי הגוף כגון הכבד ומערכות נוספות.

   אקסטזי (ShutterStock)
   כדורי אקסטזי. חרדה, עצבנות, הזעה, סחרחורת ועלפון

   תשכחו מאקסטזה

   כן, מקומו של האלכוהול לא נפקד מאותה "מסיבה". אבל כיצד הוא משפיע על ההתנהגות? כאן, דווקא מדובר ברצף שלילי שמתבטא תחילה באופוריה, הורדת עכבות ונינוחות ומסתיים בהסתגרות, דכאון ונטייה לאלימות.

   ומה לגבי הסמים האחרים? כאן היריעה רחבה, "סמי המסיבות" נחלקים על פי השפעתם על המוח ומערכת העצבים ובהם חומרים מדכאים, ממריצים וסמי הזיה. סוג הסם נבחר על פי האפקט אותו מחפש המשתמש, אך מעבר להשפעתו של החומר יש לזכור כי חומרים אלו מיוצרים בתנאים לא סניטריים וכוללים הוספת חומרים רעילים ומסוכנים, עד כדי כך שאין לדעת מה באמת החומר שנרכש.

   בין הסמים המזוהים כ"סמי מסיבות" ממריצים וסמי הזיה: אקסטזי, LSD, ספיד, MDMA, קוקאין. לעומתם, סמים המזוהים עם דכאון והתנתקות הם: GHB, PCP וקטמין, חשיש ומריחואנה.

   חשוב לציין כי מלבד הסכנות הטמונות בשימוש בסמים לא אחת מערבבים המבלים אלכוהול עם סמים דבר שכמובן מסוכן מאוד ועלול להוביל למוות.

   בעיות בלב ובכליות

   האקסטזי, או בשאר שמותיו הנפוצים: אקסטה, E, סם האהבה, גליל ועוד, מיוצר מחומר סינטטי/כימי במעבדות שאינן חוקיות ולכן הרכבם שונה ממעבדה למעבדה. הטבליות מגיעות בצבעים וצורות מגוונים ונצרכות בבליעה. משפיע תוך 20-15 דק' מרגע החדירה למחזור הדם ולמוח, ההשפעה נמשכת כ-3-6 שעות.

   בין ההשפעות: ערנות, היפר אקטיביות, עיוות זמן ותחושת מגע (שינויים תפיסתיים), חלק יחושו חרדה, עצבנות, הזעה, סחרחורת ועלפון, התקפי פאניקה, דה פרסונליזציה ואף אירועים פסיכוטיים.

   המשתמש עשוי להתייבש כתוצאה של פעילות יתר ואף שתיית יתר מסוכנת משום שמביאה להצטברות נוזלים בגוף ובמוח. בין הסכנות: היפרתרמיה (התחממות יתר), בעיות בלב, בכליות ובכבד ואף מוות.

   הכותבת היא מ"מ ראש אגף טיפול ושיקום ברשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול