פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   ההורים האלה יודעים בדיוק מה בני הנוער צריכים

   הם יוצאים בקבוצות לסיור בשעות הקטנות של הלילה, מקשיבים, מייעצים, צוחקים ומכוונים. אין להם שום כוונה לחנך ולהטיף אלא רק ליצור דיאלוג. הכירו את סיירות ההורים של הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול

   בני נוער בגן מאיר (יותם רונן)
   בני נוער צורכים אלכוהול בגן מאיר

   לעיתים נדמה לנו שהשעות הקטנות של הלילה שייכות לצעירים, במרבית המקרים זה נכון, אבל בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה של קבוצות הורים ומבוגרים המסיירים במתחמי הבילוי של הצעירים והנוער. לא, הם לא באו לשם בשביל לתפוס ראש הם באו לשם בשביל הצעירים ובני הנוער ובשביל לצמצם את ההתנהגויות הסיכונית המאפיינות לא אחת את הצעירים.

   אותן קבוצות של הורים הם חלק מפרויקט סיירות ההורים. הפרויקט שהנו פרי שיתוף פעולה של הרשויות המקומיות, הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול, אגף מצילה – של המשרד לבטחון פנים ושל עיר ללא אלימות החל לראשונה בשנת 2001 ביוזמת מצילה: המועצה הציבורית לטיפול בעבריינות של המשרד לביטחון פנים והרשות הלאומית למלחמה בסמים.

   מטרת הסיירות לצמצם התנהגויות סיכון בקרב בני נוער במוקדי הבילוי, גנים ציבוריים ועוד. כיום מספר הסיירות עומד על כ - 160 הפועלות ברחבי הארץ, כאשר מספר המתנדבים בכל סיירת נע בין 20 ל-500 הורים ומבוגרים שמשקיעים מזמנם ומרצם כדי ליצור דיאלוג אמיתי וללמוד את רזי ההתנהגות החברתית של בני נוער כדי להביא למניעת מצבי סיכון.

   המתנדבים בסיירות מקבלים הכשרות המסייעות להם להכיר ולהתמודד בצורה טובה יותר עם תרבות הבילוי של בני הנוער, תוך חיזוק והגברת מעורבותם בחייהם של הילדים וחיזוק תחושת הקהילתיות של התושבים אשר יש לה תרומה מכרעת לתחושת הביטחון האישית. בנוסף מקבלים המתנדבים כלים לניהול שיח בגובה העיניים עם בני הנוער, כלים לאיתור וזיהוי בני נוער בסיכון, ומידע בנושא חומרים מסכנים.

   סיירות הורים (ספק 500 , הרשות למלחמה בסמים)
   חוד החנית של מעורבות חברתית. סיירת הורים של העיר ראשל"צ

   בשנים האחרונות פועלים הגופים להקים סיירות בעלות רגישות תרבותית כך שבערים בהן אוכלוסיית עולים גדולה הוקמו סיירות הורים ייעודיות לקהלי העולים בין היתר סיירות הורים לדוברי השפה האמהרית, הרוסית והערבית (זאת בנוסף לסיירות הורים שפועלות בישובים ערביים) – המתנדבים בסיירות אלה קיבלו בנוסף להדרכות הכלליות גם כלים להתמודד עם ייחודיות הקהילה.

   "סיירות ההורים הן חוד החנית של נושא המעורבות ההורית בישראל כיום", מצהירה פזית הק, ראש הרשות למניעת התמכרויות ומצבי סיכון בעיריית רמת השרון ומי שעומדת בראש הסיירת העירונית בעצמה. "מדובר בשיתוף פעולה ארצי שהפך למודל בתחומים רבים".

   ההבדל בין תפעול לטיפול

   לדברי אורית שטרנברג, ראש אגף הדרכה ומידע ברשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול, "הסיירות פוגשות את הנערים במוקדי הבילוי שלהם ובמקום בו הם מתאספים ופשוט מייצרים שיח. המון בני נוער כמהים לנהל שיחה עם מבוגר אכפתי שלא רק מתפעל אותו אלא גם מתעניין בשלומו ותורם מניסיון חייו למצוקות אותן הצליח לזהות".

   אם זה נראה לכם אוטופי מדי, אתם צודקים לגמרי. סיירות ההורים מופיעות מול הנערים, מכבדות את המרחב האישי שלהם ולא כופות את עצמן. "הנערים מודעים לקיומן של הסיירות", מציינת שטרנברג, "ההורים מופיעים עם חולצות מזהות ומגישים מים קרים בימי קיץ ותה עם עוגיות בימי חורף. מעניין לראות שהנערים שמחים לקראתם כי הם מבינים שלא באו לחנך אותם אלא לדבר איתם".

   כן, השאלה המתבקשת כאן היא מה קורה במקרים של תוקפנות או התנהגות אלימה של נערים שנמצאים במצב שכרות? גם שטרנברג וגם הק מודות שיש תופעות כאלה אבל הן נדירות וההורים, שעברו הכשרה מתאימה ונמצאים בקשר ישיר עם המשטרה והפיקוח העירוני יודעים כיצד לפעול. "ההורים מקבלים כלים כדי לדעת לנהל שיחה עם בני נוער, לזהות מצבי סיכון וגם לשמור על הפרטיות של הנערים. חלקם מכירים אותם מקרוב וגם אז הם מחויבים לשמור על הגנתם ועל בטיחותם".

   חשוב לציין כי כחלק מבני נוער המאותרים במהלך הפעילות מופנים להמשך טיפול ומעקב על ידי הרשויות הרלבנטיות – לעיתים אלה בני נוער וצעירים שנפלו בין הכיסאות וסיירות ההורים מסייעות להם לקבל את העזרה הדרושה.