פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   למה בילוי בבר עלול להשפיע על מבנה הפנים של תינוקות?

   לא צריך להיות אלכוהוליסטית כדי לפגוע בהתפתחות תקינה של העובר ולעתים מספיק רק ערב אחד של שכרות חסרת מעצורים. הכירו את תסמונת האלכוהול העוברית, שהובילו ברים בקנדה לחלק בדיקות היריון בכניסה

   היריון אלכוהול (ShutterStock)
   תסמונת האלכוהול העוברית מאובחנת בישראל לעתים נדירות (צילום: shutterstock)

   זה לא עוד מאמר על נזקי האלכוהול. גם פמפום בלתי נלאה שיקרא לכם לקבוע את זהותו של הנהג התורן או החבר האחראי שיישאר סחי בזמן שכולם לוגמים וודקה על הספסל בגן השעשועים – לא יהיה כאן. אחרי הכל, מדובר בבני אדם בגירים שברוב המקרים מודעים ואחראים למעשיהם. אבל מה קורה במקרה של קטינים שנושאים בגופם את נזקי האלכוהול מבלי שלגמו אפילו צ'ייסר אחד במהלך חייהם?

   קוראים לזה FETAL ALCOHOL SPECTRUM DIORDER – או בתרגום חופשי: "קשת הפגיעות של אלכוהול בעובר" ובדיאגנוזה חמורה יותר - תסמונת האלכוהול העוברית. היא נגרמת כתוצאה מצריכת אלכוהול מוגברת של נשים בתקופת ההיריון עד כדי פגיעה בהתפתחות התקינה של הילד שגדל בבטנן. כאן, עולה מיד המחשבה שמדובר באלכוהוליסטיות שכבר נמצאות בקבוצת הסיכון. אבל בוודאי תתפלאו לדעת שמספיק ערב אחד של שכרות כדי להיכנס לסטטיסטיקה הלא נעימה הזאת.

   למרות היותה נפוצה, תסמונת האלכוהול העוברית מאובחנת בישראל לעתים נדירות, זאת בשל מודעות נמוכה מאד של רופאי הילדים והירידה בצריכת האלכוהול הכללית. העדות לכך היא שלפי נתוני משרד הבריאות בין השנים 1998-2007 אובחנו בארץ רק 10 ילדים כסובלים מתסמיני התופעה.

   נתון זה אינו מעיד כלל על היקף החשיפה לתסמונת. במחקר שערך ד"ר יהודה סנצקי, מנהל המרפאה לאבחון, מעקב וטיפול בילדים שנחשפו לאלכוהול במהלך ההיריון, במרכז שניידר לרפואת ילדים, נמצא כי 14% מתוך קבוצה של 3,815 נשים שהשתתפו במחקר צרכו אלכוהול במהלך ההריון. "הופעת התסמונת במלוא עצמתה היא אכן נדירה אבל לא צריך להגיע לדרגת החומרה הגבוהה ביותר כדי לגלות את מאפייני התסמונת", מזהיר סנצקי. "המספרים בארה"ב הם 1 מתוך 100 ילדים שנפגעו משתיית אלכוהול של אמם, נתון שלא רחוק מאבחון של אוטיזם".

   ברשימת הנזקים: עבריינות והפרעות קשב

   כמעט ואין אישה שלא נחשפה למקרה של שתיית אלכוהול מרובה בערב אחד של מסיבת רווקות, יום הולדת או אפילו החתונה שלה עצמה. הבעיה היא שלא תמיד הן יודעות על קיומו של ההיריון ומשם, הדרך לנזק בלתי הפיך לעובר – קצרה מאוד. "בתקופת ההיריון אסור לשתות אלכוהול," מדגיש ד"ר סנצקי, "אנחנו יודעים על רשימת נזקים לא קטנה שמתפתחת אצל הילדים בשנים הראשונות לחייהם כתוצאה משתייה מרובה, כמו משקל לידה נמוך, היקף ראש קטן, שינויים אופייניים במבנה הפנים, ולעתים גם מומי לב. בתחום הקוגניטיבי אנחנו מזהים בעיות התנהגותיות, הפרעות קשב וריכוז ונטייה להתנגש עם רשויות החוק".

   לצורך מתן טיפול הולם לילדים הסובלים מהתסמונת, נפתחה במרכז שניידר לרפואת ילדים בשיתוף עם הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול, מרפאה ייעודית מומחית בטיפול בילדים אשר סובלים מקשת הפגיעות של אלכוהול בעובר. המרפאה, בניהולו של ד"ר יהודה סנצקי - מומחה לרפואת ילדים, נוירולוגית ילדים ולהתפתחות הילד - פועלת במסגרת המכון להתפתחות ולשיקום הילד במרכז שניידר ומטפלת בילדים מכל קופות החולים. השירות הניתן על-ידי המרפאה כולל אבחון, טיפול ומעקב אחר הילדים, ייעוץ למשפחות, והפצת מידע בנושא לאנשי מקצוע ולציבור בישראל.

   לדברי סנצקי, "המטרה היא למנוע הופעה של תסמונת גמילה בילוד, בדרך כלל תוך 3 – 12 שעות לאחר הלידה. במקרים כאלה, התינוק יהיה היפראקטיבי עם בכי רב, אי שקט, קושי במציצה, רעד ופרכוסים, שיבושים בשינה, והזעה מוגברת. התופעות עלולות להמשך מספר חודשים, ולעתים נותר נזק מוחי קבוע. אין טיפול יעיל במצב זה, והדגש צריך להיות על טיפול מונע והקטנת צריכת אלכוהול בהיריון".

   היריון אלכוהול (ShutterStock)
   אותה כמות אלכוהול עוברת היישר לעובר בלי מחסומים. (צילום: shutterstock)

   הסברה ועוד הסברה

   אז איך מונעים את התופעה שכמעט ואינה מוכרת בישראל? "קיים צורך בהסברה מאסיבית כדי להגביר את המודעות כבר משלב מוקדם של הרצון להיכנס להיריון. ההסבר פשוט: 'אם את מתכננת היריון – אל תשתי', כי אותה כמות אלכוהול עוברת היישר לעובר בלי מחסומים. לא בכדי בקנדה למשל, יש שילוט אזהרה בברים ואפילו חלוקה של ערכות לבדיקת היריון בכניסה".

   הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול מדגישה את המסר "כשאת שותה גם הוא שותה", וממליצה לנשים בהריון להימנע כליל מצריכת אלכוהול. אגף טיפול ושיקום ברשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול יחד עם מערך ההסברה והמניעה ברשות, מקדמים בשיתוף פעולה מלא עם המרפאה לתסמונת אלכוהול עוברי במרכז שניידר לרפואת ילדים ועם המחלקה לטיפול בהתמכרויות במשרד הבריאות, מיזם לאומי המשתלב היטב עם המלצות ארגון הבריאות העולמי להתמודדות עם הנזקים הבריאותיים של אלכוהול, למניעת צריכת אלכוהול בהריון.

   במסגרת זו אנו מציינים את היום הבינלאומי של תסמונת האלכוהול העוברי החל ב-9 בספטמבר מדי שנה, מפרסמים מידע לאנשי מקצוע ולציבור בישראל, ומקיימים ימי עיון לקידום המודעות לנושא בקרב אנשי מקצוע בקהילה.

   תסמונת האלכוהול העוברי דנה ילדים שיכלו לגדול כילדים בריאים ומאושרים מבחינה פיזית ונפשית לחיים רצופי קשיים ולאומללות גדולה. אנו מביאים היום בשורה, בקצה המנהרה יש אור גדול – תסמונת האלכוהול העוברי אינה גזרת גורל, זו תסמונת שניתנת למניעה מוחלטת באמצעים פשוטים. זכרי: "כשאת שותה – גם הוא שותה" והרי לא תעלי על הדעת להשקות את תינוקך באלכוהול.