פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   תיזהרו מ"הבחור הנחמד": מה אתם יודעים על סמי הפיצוציות?

   עלייה מסוכנת בדופק ולחץ דם, שינויים בקצב הלב, הקאות, רעידות ופרכוסים, אובדן הכרה, הפרעות נפשיות כמו פרנויה, התקפי חרדה, התקפים פסיכוטיים, חרדה מוגברת, דיכאון והזיות - רגע לפני ההתמכרות לסמי פיצוציות כדאי שתקראו את הכתבה הזאת

   מיסטר נייס גאי (אורי לנץ)
   בדור חדש של סמים, תרכובות צמחיות וכימיות מסוכנות (צילום: אורי לנץ)

   בני נוער וצעירים שמתרכזים בגינות ציבוריות או בחניונים ליליים וצורכים אלכוהול הם רק חלק מתופעה מסוכנת עמה מנסות המדינה והמשטרה להתמודד, לא תמיד בהצלחה. שורת איסורים ומגבלות מכירה של משקאות משכרים מקשים מעט על אותם צעירים לתפוס ראש, אבל מנעד התכסיסים להשגתם הוא כמעט בלתי נגמר. עוד תופעה מדאיגה היא השימוש בסמים שנמכרים בפיצוציות ובקיוסקים ברחבי הארץ כמו גם באמצעות רשת האינטרנט, למרות שהם אינם חוקיים והם מכילים חומרים כימיים בעלי השפעה מסוכנת.

   במסגרת הפעילות האינטנסיבית שנעשתה על ידי רשויות האכיפה כחלק מהמאבק הכולל בתופעת השימוש וההפצה של "סמי הפיצוציות", נחקק לפני שנתיים חוק חדש שמעניק סמכויות למשטרה לתפוס ולהשמיד חומרים מסכנים על מנת להרחיקם מן השוק, בכפוף לזכות לשימוע. החוק קובע כי הגדרתו של חומר מסכן היא חומר אשר לא עומד בחובת סימון מרכיבי המוצר או לחלופין חומר שעל פי פרסומו ברבים הוא גורם למשתמש בו לתופעות הדומות לתופעות הנגרמות משימוש בסם מסוכן.

   החוק מטיל אחריות פלילית ואפילו עונש מאסר על ייצור, ייבוא, מכירה, הפצה והחזקה למטרות סחר של חומרים שהוכרזו כאסורים בהפצה ומאז כניסתו לתוקף הוגדרו כ-60 חומרים כמסכנים וחלקם כבר נכנסו לפקודת הסמים המסוכנים.

   ועדיין, מדובר בדור חדש של סמים, תרכובות וימיות מסוכנות, המגיעות לעיתים באריזות צבעוניות ומפתות שמזכירות סוכריות, אבקות, טיפות, חליטות, קטורת, משקאות וכדורים המדמים תרופות, ומוסווים תחת כותרות מטעות כגון "חוקי", "לא בפקודת הסמים", "באישור משרד הבריאות", כשבפועל המציאות היא הפוכה וכמה מהם נמכרים תחת השמות "נייס גאי", "מבסוטון", "SPICE", "פינוקיו", "ספיידרמן" ועוד, אבל השפעתם כלל לא נחמדה גם אם היא גורמת לרגע לדהות באוויר כמו איש העכביש.

   זה יכול להסתיים במוות

   איש לא מעוניין לזרוע פחד מיותר, אבל עם המציאות קשה להתווכח, וזאת תיעדה מספר לא מבוטל של מקרי מוות כתוצאה מצריכת "סמי פיצוציות" במיוחד לאחר שילובם עם אלכוהול. מדובר בחומרים ממכרים שהחומר הפעיל בהם הוא ה"קנבינואידים סינטטיים" שמשפיעים בצורה שונה על כל אחד,
   רשימת ההשפעות שלהם היא רחבה וכוללת עלייה מסוכנת בדופק ולחץ דם, שינויים בקצב הלב, הקאות, רעידות ופרכוסים, אובדן הכרה, הפרעות נפשיות כמו פרנויה, התקפי חרדה, התקפים פסיכוטיים, חרדה מוגברת, דיכאון, הזיות וכד'. השפעות ותסמינים אלו מלווים בהתמכרות והופעת תסמיני גמילה בהפסקת השימוש.

   שימוש ב"סמי פיצוציות" נחשב מסוכן וממכר. למען האמת, הם גם חזקים יותר ממריחואנה. סקר שערך ארגון הבריאות העולמי על התנהגויות בריאות בקרב בני נוער לשנת 2014 (סקר HBSC ישראל 2014 אותו ניהל ד"ר יוסי הראל-פיש, המדען הראשי של הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול, נמצא כי בשנת 2014 3.4% (1.1% מהבנות ו 5.7% מהבנים) מתלמידי כיתות י"א – י"ב הצהירו כי עישנו לפחות פעם אחת סמים סינטטיים ב-12 החודשים שקדמו לקיום הסקר. בשנת 2011 המספרים היו גבוהים יותר, אז הצהירו 4.4% (2.1% מהבנות ו 6.7% מהבנים) כי עישנו סמים "קלים". כמו כן, במהלך שנת 2013 כ-60% מהצעירים (בגילים 15-25) שאושפזו בכפר הגמילה הגדול ביותר בארץ לטיפול בבני נוער וצעירים, הגיעו לשם בשל שימוש בסמי פיצוציות.

   סמי פיצוציות (יח"צ , זיו קורן)
   עלייה מסוכנת בדופק ולחץ דם, שינויים בקצב הלב, הקאות, רעידות ופרכוסים (צילום: זיו קורן)

   העונש המרבי על הפצתם: שלוש שנות מאסר

   תזכיר החוק נגד הפצת סמי פיצוציות קובע כי אחד ממאפייניה המרכזיים של תופעת החומרים המסכנים הינה תחלופתם המהירה בשוק המשתמשים. כלומר, "יצרני הסמים שוקדים על שינוי ההרכבים הכימיים של החומרים, על מנת שלא ייכנסו להגדרת ההרכבים שהוכרזו כאסורים על ידי משרד הבריאות. שינויים אלה נעשים במהירות רבה, בנסיבות אלה, נוצר פער זמנים בין מועד תחילת הפצתו בשוק של החומר המסכן לבין המועד בו הוא מוכרז בחוק כסם מסוכן. במהלך תקופה זו אין לכאורה מגבלה חוקית לכאורה לצריכתו למרות הסיכון הכרוך בו.

   בתזכיר החוק מצוין כי "לפיכך, מוצע לאפשר לגורם המוסמך במשרד הבריאות להכריז באופן מידי על חומר כאסור בשימוש. ההכרזה תהיה מוגבלת לפרק זמן של שנה בלבד, כשבמהלך תקופה זו יפעלו הרשויות להכרזת החומר כ"סם מסוכן", בהליך החוקי המקובל. עם ההכרזה של הגורם המוסמך על החומר כאסור בשימוש יהיה אסור לייצרו, למכרו, לייבאו לייצאו לסחור בו או להחזיקו במטרה לעשות אחת מהפעולות האמורות, שלא בהיתר לפי כל דין. העונש בגין הפרתו של האיסור – שלוש שנות מאסר".